Silnik Dezamet E50 prototyp

05 grudzień 2023 Motorowerowe prototypy
Administrator

Written by

Silnik Dezamet E50 prototyp

Silnik opracowany przez Przedsiębiorstwo Konstrukcyjno-Badawcze PRO-MO SP Z.0.0. z Krakowa, pawdopodobnie przy udziale Politechniki Krakowskiej.
Główny konstruktor to dr. hab W. Mitianiec.
Prace nad silnikiem trwały na pewno w 1997r.



Silnik Dezamet model S-38 B4

11 listopad 2023 Motorowerowe serii S-38
Administrator

Written by

Silnik Dezamet model S-38 B4

Jest to zmodernizowana wersja silnika S 38B.
W silniku zastosowano nowy gaźnik typu GM12F z mocowaniem na dwie śruby- spowodowało to także zmianę cylindra z króćcem ssącym przystosowanym pod nowy gaźnik. Zmieniono sprzęgło na nowe trzybolcowe.
Pozostałe parametry pozostały takie same. Nadal rozruch silnika za pomocą pedałów.



Silnik Dezamet model S-38ET

14 sierpień 2023 Motorowerowe serii S-38
Administrator

Written by


Silnik Dezamet model S38 ET

Silnik opracowany na bazie silnika S38B. Prawdopodobnie silnik ten został opracowany z myślą o eksporcie do krajów tropikalnych i dlatego zastosowano inny cylinder o większym użebrowaniu poprawiającym chłodzenie.
Obniżono stopień sprężania i moc silnika do 1,2 KM.



Silnik Dezamet model 017

31 lipiec 2022 Motorowerowe serii "0"
Administrator

Written by

Silnik Dezamet model 017

Silnik nowej serii "0" tzw. "kwadraciak. Sama konstrukcja i podstawowe rozwiązania silnika nie różniły się od silników serii S38B i pochodnych.
Silnik posiadał rozruch nożny za pomocą "kopniaka". Sprężyna rozruchu nożnego znajdowała się wewnątrz karterów.
Wczesne egzemplarze silników Dezamet 017 posiadały wysokie głowice - jak w silnikach Dezamet 019.
Jedna z odmian silnika oznaczona 022 i umieszczana w motorynkach Romet M1 - miała sprężynę rozruchową umieszczoną na osi rozrusznika na zewnątrz karterów. Od tego momentu prawdopodobnie nastapiła modernizacja i pozostałe egzemplarze silników miały także sprężynę wałka rozrusznika na zewnątrz.

Na bazie tego silnika opracowano wersję specjalną silnika. Silniki te, napędzały różne urządzenia stacjonarne - od pomp na mleko, przecinarek szyn kolejowych po kompresory. Silnik taki dodatkowo posiadał system chłodzenia zamontowany na magnecie silnika.



Silnik Dezamet model 027

24 luty 2019 Motorowerowe serii "0"
Administrator

Written by


Silnik model 027 www.jacomoto.pl Silnik Dezamet 027 i pochodne

Jest to już ostatni seryjny silnik produkcji Dezametu zastosowany w ostatnim produkcie fabryki Romet w Bydgoszczy - motorowerze Chart 210. Silnik ten został zaprojektowany całkowicie od nowa, jako następca nieudanego i cieszącego się złą opinią silnika Dezamet 019. Dezamet 027, podobnie jak jego poprzednik, posiada skrzynię biegów 3-stopniową lecz o całkiem innej konstrukcji, prawdopodobnie częściowo inspirowaną konstrukcjami silników Minarelli, która w latach 80. była czymś nowym na polskim rynku silników motorowerowych.



Silnik Rowerowy Dezamet 029 lub Krupet

01 listopad 2018 Rowerowe
Administrator

Written by


Dezamet -Silnik rowerowy 029 lub Krupet

Idea konstrukcji i produkcji silnika rowerowego powstała w Dezametowskim dziale konstrukcyjnym gdzieś pod koniec lat 80-tych.
Pierwotnym założeniem była budowa silnika montowanego na kole przednim. Wykonano dokumentację i pierwsze prototypy. Jak wynika z informacji pana Krzysztofa Pawełczaka który był wówczas szefem prototypowni , wstępne badania trakcyjne ukazały szereg wad tak technicznych jak i użytkowych tej konstrukcji.(podobnych jak w Gnomie). Młodzi konstruktorzy ich nie znali.
Po pewnym okresie zastoju w pracach nad silniczkiem spowodowanym min. uruchamianiem produkcji Stelli powrócono do pomysłu.



Silnik rowerowy Gnom

01 listopad 2018 Rowerowe
Administrator

Written by

Silnik rowerowy Gnom R01

Silnik Gnom powstał w czasach gdy nasza polska motoryzacja dopiero sie rozwijała. Miał on pomóc robotnikom i młodzieży w szybszy, tańszy i mniej meczący sposób dostac sie do zakładów pracy i szkół.
Konstrukcja silnika zajmował sie m.in. inż. Zdzisław Haman, mający również swój wkład w konstrukcję silnika SM01 do Rysia. Konstrukcja silnika nie była szczytem nowoczesności i zbliżona parametrami technicznymi do innych silników rowerowych z tego okresu.
Silnik Gnom jest dokładną, poza paroma szczegółami, kopią silnika rowerowego Solex. Układ napędu przedniego koła rolką jest jednak najprostszy konstrukcyjnie i co za tym idzie najtańszy.



Prototyp silnika rowerowego RS

01 listopad 2018 Rowerowe
Administrator

Written by

Silnik rowerowy RS
Pierwsze plany konstrukcji silnika wykonał prof. Jan Werner przy pomocy inż. Wacława Cywińskiego juz w czasie okupacji. Niestety cała dokumentacja techniczna zaginęła w zawierusze wojennej.
Koncepcja odtworzenia tego silniczka powstała w grudniu 1951r.a już 16 stycznia 1952r. zostały podjęte pierwsze prace projektowe, w czym brała także czynny udział Politechnika Łódzka. Już po 101 dniach silnik został uruchomiony po raz pierwszy, a 111 dnia odyła się pierwsza jazda próbna.
Silniczek miał dosyć ciekawą prostą konstrukcję. Przeniesienie napędu odbywało się za pomocą rolki napędzającej koło przednie.



Silnik Dezamet model 025

01 listopad 2018 Motorowerowe serii "0"
Administrator

Written by

Silnik Dezamet model 025

Silnik 025 jest to tak naprawdę zmodernizowany silnik S38ZB4 w którym zastosowano nożny zmianiacz biegów. Była to ostatnia modernizacja serii S38.
Zastosowanie zmieniacza biegów wymusiło inną konstrukcję obudowy silnik od strony iskrownika oraz lewego karteru silnika. Zmieniono także sposób montowania sprężyny wałka kopniaka (na zewnątrz karterów) na analogiczny do silników seri 023.



Silnik Dezamet model 019

01 listopad 2018 Motorowerowe serii "0"
Administrator

Written by

Silnik Dezamet model 019

Jest to pierwszy polski silnik motorowerowy z trzybiegową skrzynią biegów i zarazem pierwszy silnik z nożną zmianą biegów.
Moc silnika, w stosunku do innych silników motorowerowych produkowanych w tym czasie, została zwiększona do 2,5 KM, aby ułatwić jazdę motorowerem dwuosobowym. Powiększenie mocy uzyskano poprzez zwiększenie objętości wału korbowego (spowodowało to zmiejszenie pojemności skrzyni korbowej), zmianę układu okien cylindra, zastosownie gaźnika GM13F, oraz zmianię układu wydechowego. Zastosowano również zębatkę zdawczą o 13-stu zębach.